Oszczędzanie Wiadomości branżowe

Ankieta ING: Wakacyjne urlopy

Dwie trzecie Polaków wybiera się w tegoroczne wakacje na urlop. W porównaniu z poprzednim latem wzrósł jednak odsetek osób, która nie planują żadnego wyjazdu – wynika z ankiety ING.Jeżeli sytuację

Dwie trzecie Polaków wybiera się w tegoroczne wakacje na urlop. W porównaniu z poprzednim latem wzrósł jednak odsetek osób, która nie planują żadnego wyjazdu – wynika z ankiety ING.

Jeżeli sytuację polskiej gospodarki oceniać po planach wakacyjnych Polaków, możemy zacząć się niepokoić. Podczas trwających wakacji na letni urlop nie wybierze się już co trzecia osoba (34%) – to najwyższy odsetek od 2009 r., kiedy po raz pierwszy zapytaliśmy naszych klientów o ich plany urlopowe. W porównaniu z ubiegłym rokiem odnotowalismy 3-proc. wzrost odsetka osób, które w ogóle nie wybiorą się w tegoroczne wakacje na urlop wypoczynkowy. Pod tym względem i tak wypadamy lepiej od reszty Europejczyków – z badania Ipsos-Europ Assistance Holiday Barometer 2012 wynika, że w tym roku na letni urlop wybierze się średnio 58% mieszkańców Europy Zachodniej, czyli 8% mniej niż respondentów, którzy wzięli udział w naszej ankiecie.

Przywiązanie Polaków do wakacyjnego urlopu wykazały już wyniki badania „Finansowy Barometr ING”, pokazujące, że rodacy są bardziej skłonni do przeznaczenia swoich oszczędności na wakacje niż mieszkańcy innych krajów – taką chęć zadeklarowało 42% respondentów z Polski wobec średniej 38% dla szesnastu badanych państw. Tymczasem np. w Czechach swoje oszczędności na wczasy zamierzało poświęcić tylko 31% respondentów.

Najwięcej osób planuje jednotygodniowy wypoczynek – tak wskazała jedna czwarta respondentów (26%) Co piąta osoba planuje wyjechać na dwa dwa tygodnie lub dłużej (20%), tyle samo ograniczy się do kilkudniowego wypadu (20%).

W porównaniu z poprzednimi latami nie zmieniły się kierunki naszych podróży – nadal najchętniej wybieramy wczasy w kraju (54% osób planujących urlop), przy czym co dziesiąty badany (11%) musiał zrewidować swe plany, ponieważ początkowo planował wypocząć za granicą. Co ciekawe, 8% respondentów chciało odpocząć w Polsce, ale ostatecznie uznało, że stać je tylko na wczasy zagraniczne.Ten odsetek jest zbliżony do wyników ankiet z poprzednich lat.

A to już wiesz?  Kredyt Bank ? kredyt hipoteczny bez prowizji

Jeżeli porównamy z ubiegłymi wakacjami nastroje polskich konsumentów, mierzone przez Komisję Europejską, trudno się dziwić, że chętnych do letniego wypoczynku ubyło. Wzrosły obawy o bezrobocie, pogorszyła się ocena sytuacji finansowej i jej perspektywy, trudniej nam oszczędzać. Częściej też padała odpowiedź, że obecnie jest zły czas na duże wydatki.

Ankieta została przeprowadzona w dniach 19-29 czerwca br. wśród klientów ING Banku Śląskiego korzystających z systemu bankowości internetowej ING BankOnLine. Na pytanie „Czy planujesz wyjechać na urlop tego lata?” uzyskaliśmy 38 780  odpowiedzi, a na pytanie „Gdzie spędzisz urlop podczas tegorocznych wakacji?” uzyskaliśmy 22 011 odpowiedzi.

Grzegorz Ogonek


Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy